top of page
nyakkendo3.jpg

CSAPATUNK

Mi a Cserkészet?

A cserkészetben találja meg a külföldön élő, magyar származását értékelő fiatal azt a környezetet, ahol érdekes foglalkozásokkal, barátok társaságában fejlesztheti ismereteit, jellemét és magyarságtudatát. A cserkészet nem iskola. A fiatalokat vonzó tevékenységekkel vezeti a rátermett, erkölcsös társadalmi életforma felé.

Mi a Próbarendszer?

A próbarendszer a cserkészet „tananyaga." Megállapítja a keretet, hogy minden korosztály mivel foglalkozzon. Ezt követve, a cserkész a cserkész vezetők a legjobban nevelhetik a gyerekeket a cserkész életre. 

IMG_4724.jpeg
IMG_4735.jpeg
IMG_4738.jpeg

Mit Nyer a Cserkészetből?

Megtanulja, hogy mit jelent két kultúrának részese lenni. Megszereti a magyarságot és a magyar nyelvet.  A cserkészet szépen kiegészíti a magyar iskolában tanult anyagot mert élménnyel támasztja alá. Keretmesékkel és más élményekkel sajátíthatja el a cserkész a magyar történelmet, néprajzot, irodalmat, nyelvet.

A gyermek megtanulja a fegyelmezettség fontosságát.

Az egyenruha, az őrsi összetartás, a vezényszavak részben megadják a fegyelmezettséget és kiegészítik az otthon gyakorolt fegyelmet.

A gyermek életre szóló barátokat talál a cserkészetben, sokszor más országból, világrészen. A közös élmények összetartják a gyerekeket az őrsben, táborban megismert cserkésztestvéreivel. 

Visszaviszi a mai gyermeket a természetbe.  Egészen fiatal kortól megismerteti, majd megszeretteti a gyerekekkel a természetet.

   IFJÚSÁG TANÍTÁSA AZ ÉLET ÉRTÉKEIRE

A cserkészet célja egészséges testi, szellemi és jellembeli életfelfogás kialakítása keresztény-erkölcsi alapon. A jellemnevelésen kívül még célja a magyar öntudat fejlesztése is. A cserkészmunka lényege a "Cserkésztörvények"-ben legjobb tudása szerint próbál élni. A törvények nem tiltó jellegűek, hanem biztatják cserkészeinket a helyes magatartásra. 

A cserkészetben játszva tanítunk és élménnyel nevelünk. Ezért külön módszereket alkalmazunk, hogy ne „iskolásodjon" el a kiképzés.

A kiscserkészet módszerei: játék, ének, mese, magyarságismereti foglalkozás, kézügyesség, bábszínház, bábjáték, sport, torna, ritmika.

A cserkészet módszerei: elméleti és gyakorlati képzés, ének, játék, magyarságismeret, kézügyesség.

IMG_3085cBest2.jpg
Cserkész Egyenruha

Az egyenruha, az örsi összetartás, a vezényszavak részben megadják a fegyelmezettséget és kiegészítik az otthon gyakorolt fegyelmet. 

A cserkészing és egyenruha főbb elemei: csapatszám, Hungária jelvény, Magyar Cserkész Szövetség Fórum jelvény, próbajelvények, évvirágok, nyakkendő,

nyakkendőgyűrű, cserkészöv és barna cipő.

 

Az egyenruha több fontos funkciót is betölt: 

A cserkésztestvériség és a közösség kialakításának eszköze, szimbóluma 

Tükrözi, hogy viselője tudatosan vállalja a cserkészet értékrendszerét, eszmeiségét

Információkat is szolgálhat viselőjéről

Motivációs eszköz is

Az egyenruha viselte nevelő hatású, viselésével kifejezik a közösséghez tartozást.   

Cserkészruhádban végzett munkád alapján nemcsak téged ítélnek meg, hanem a cserkészetet is. Viselkedj úgy hogy a veled találkozók jó véleményt alkossanak a cserkészetről. Légy büszke egyenruhádra és jelvényeidre melyek az általuk szimbolizált megszerzett tudásért, elsajátított készségekért, átélt élményekért fontosak, nem pedig önmagukért. 

bottom of page